Bobowa, kościół św. Zofii

Lokalizacja: Bobowa, ul. Świętej Zofii, powiat Gorlice (49.709060, 20.943981)
Budowa: 2. połowa XV w.
Styl: gotycki

Kościół św. Zofii w Bobowej należy do najlepiej zachowanych świątyń gotyckich w diecezji tarnowskiej.

HISTORIA. Kościół św. Zofii został zbudowany w 2. połowie XV w. a pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1475 r. Później przejściowo zajęty był przez arian i został odzyskany przez katolików w 1646 r. Kościół był kilka razy niszczony pożarami. W 1808 r. został gruntownie odnowiony staraniem Michała Miłkowskiego. Ostatnie prace konserwatorskie przeprowadzono w 2015 r.

ARCHITEKTURA. Gotycki kościół, murowany z kamienia. Złożony z prostokątnej nawy i krótkiego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. W prezbiterium i w narożnikach nawy oraz przy jej zachodniej ścianie opięty jest uskokowymi przyporami. W jedną z przypór wmurowana została kamienna kropielnica późnogotycka z 4. ćwierci XV w., ozdobiona z dekoracją maswerkową. Jest to zapewne czara dawnej chrzcielnicy. Kościół nakryty dwuspadowymi dachami, krytymi gontem, do początku XX w. o wspólnej kalenicy. Nad prezbiterium drewniana wieżyczka na sygnaturkę nakryta ostrosłupowym hełmem. Okna ostrołukowe, gotyckie z XV w. Trzy portale gotyckie z XV w., z których najcenniejszy jest portal zachodni do nawy. Jest on ostrołukowy, o schodkowym obramieniu z laskowaniem w tzw. typie długoszowskim. Wnętrze nakryte stropem płaskim. Prezbiterium oddzielone od nawy ostrołukową tęczą.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Zachowały się fragmenty polichromii z XV w., w prezbiterium z napisem Ihus Xpus. Ołtarz główny, rokokowo-klasycystyczny z XVIII/XIX w. z obrazem późnogotyckim św. Zofii z córkami z początku XVI w. w polu głównym oraz obrazem św. Stanisława Kostki w zwieńczeniu, współczesnym ołtarzowi. Dwa ołtarze boczne rokokowo-klasycystyczne z XVIII/XIX w., w lewym w polu środkowym obraz MB Różańcowej ze śś. Dominikiem i Katarzyną Sieneńską a w zwieńczeniu św. Augustyn, oba z XVIII w., w ołtarzu prawym obrazy śś. Kryspina i Kryspiniana, Walentego i w zwieńczeniu św. Mikołaja, wszystkie zapewne z XVIII w. Ambona rokokowa z 2. poł. XVIII w. Kropielnica barokowa, kamienna z XVIII w. Liczne obrazy z XVIII w.: Veraikon; św. Stanisław Kostka; św. Sebastian, św. Paweł Pustelnik; św. Roch lub Idzi. Krucyfiks barokowo-ludowy. Organy 8-głosowe, wykonane w XIX w. przez Jana Baranowskiego ze Starego Sącza?

DZWONNICA wolno stojąca przy kościele z 2. połowy XIX w., nadbudowana być może na gotyckiej bramce.

Tekst umieszczony 22.08.2006, aktualizowany 08.09.2021

LITERATURA

Kornecki M., Kościoły diecezji tarnowskiej [w:] Rocznik diecezji tarnowskiej na rok 1972, Tarnów 1972
Pasternak P., Katalog organów w diecezji tarnowskiej, maszynopis
Strona internetowa: http://parafia.bobowa.pl/kosciol-sw-zofii/

Bobowa, kościół św. Zofii