Kościoły
Mochnaczka, kościół Matki Bożej Częstochowskiej
Marek Sztorcdawna cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła
Mochnaczka - miejscowość w powiecie nowosądeckim (województwo małopolskie).
HISTORIA. Parafię greckokatolicką uposażył w 1626 r. biskup krakowski Marcin Szyszkowski. Jako datę budowy obecnej cerkwi podaje się rok 1846, jednak bardziej prawdopodobne jest, że miała wtedy miejsce rozbudowa już istniejącej świątyni, która być może powstała jeszcze w XVIII w. W czasie tej rozbudowy połączono nawę i prezbiterium, tworząc powiększona nawę, do której dobudowano nowe prezbiterium. Od 1947 r. cerkiew użytkowana jest jako kościół a w 1951 r. biskup tarnowski Jan Stepa erygował w Mochnaczce parafię rzymskokatolicką.
ARCHITEKTURA. Cerkiew łemkowska, typu północno-zachodniego. Drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Pierwotnie trójdzielna, następnie rozbudowana, złożona z zamkniętego trójbocznie prezbiterium, szerszej nawy, której częścią jest też dawne prezbiterium oraz masywnej wieży obejmującej babiniec. Wieża o pochyłych ścianach z pozorną izbicą, nakryta namiotowym hełmem z makowicą i pozorną latarnią. Nad nawą i prezbiterium dachy namiotowe, łamane, zwieńczone analogicznie jak wieża. Wnętrze nakryte stropami płaskimi z fasetami. Polichromia wnętrza ornamentalna i figuralna, malowana w latach 1960-64 przez Czesława Lenczowskiego i Stanisława Kruczka.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Ikonostas z XIX w., w części środkowej zasłonięty przez ołtarz główny, wykonany w charakterze ludowego neogotyku przez Józefa Kanię w 1956 r. W ołtarzu umieszczony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W prezbiterium za ikonostasem dwa ołtarze barokowe z ikonami Matki Boskiej Pokrownej i Chrystusa Pantokratora. W nawie cztery ołtarze boczne, dwa z nich rokokowe z XVIII w., dwa nowsze, z obrazami malowanymi m.in. przez Czesława Lenczowskiego. Ambona w charakterze barokowym z XIX w. Chrzcielnica wykonana w 1956 r. przez Józefa Kanię. Dwa dzwony, jeden odlany w 1930 r., drugi nieustalonego pochodzenia.
Tekst umieszczony 04.03.2010
LITERATURA
Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja, opr. zb., Pruszków 2003
Kornecki M., Kościoły diecezji tarnowskiej [w:] Rocznik diecezji tarnowskiej na rok 1972, Tarnów 1972
ks. Rzepa J, Kornecki M., Dzwony Diecezji Tarnowskiej, Kraków 2001