Nowy Sącz, kościół Matki Bożej Bolesnej

Lokalizacja: Nowy Sącz – Zawada, Kręta 1 (49.581775, 20.726155)
Budowa: 1957-61
Architekt: Tadeusz Brzoza
Styl: modernizm

HISTORIA. Starania mieszkańców Zawady pod Nowym Sączem o utworzenie parafii rozpoczęły się jeszcze przed II wojną światową. Ostatecznie parafia została erygowana przez biskupa tarnowskiego Jana Stepę w 1951 r. Obszar parafii został wydzielony z parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu i parafii Żelźnikowa. Obecny kościół został zbudowany w latach 1957-61 według projektu Tadeusza Brzozy. Przy budowie kościoła czynni byli inni architekci Zenon Remi, Rajmund Breneisen i Andrzej Zakrzewski.

ARCHITEKTURA. Modernistyczny kościół zbudowany z kamienia i żelbetu. Złożony z trójnawowego, bazylikowego korpusu oraz niewyodrębnionego prezbiterium zamkniętego półkoliście, otoczonego zakrystią w formie obejścia. Od frontu kościół poprzedza wieża wtopiona w bryłę kościoła. Wieża kwadratowa o nieznacznie pochyłych ścianach zwężających się ku górze, z najwyższą kondygnacją ażurową, nakryta stożkową iglicą ujętą czterema mniejszymi wieżyczkami. Elewacje kościoła pokryte są kamienną okładziną. Nawy boczne oświetlone są prostokątnymi oknami zamkniętymi łukami odcinkowymi, nawę główną oświetlają niewielkie okna kwadratowe. Nawę główną i prezbiterium nakrywa wspólny dach dwuspadowy z wieżyczką na sygnaturkę. Nad nawami bocznymi i obejściem prezbiterium dach jednospadowy. Wewnątrz nawa główna otwarta jest do naw bocznych odcinkowymi arkadami. Nawę główną nakrywa żelbetowy strop pokryty drewnianą okładziną, nad chórem w formie kasetonów.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Autorami aranżacji wnętrza są dwaj rzeźbiarze: Witold Popławski i Bronisław Chromy. Na ścianie prezbiterium, nad ołtarzem umieszczona jest dużych rozmiarów rzeźba Matki Bożej stojącej pod Krzyżem, który tworzą ramiona Chrystusa, wykonana przez Bronisława Chromego z tombaku i brązu. Na obu ścianach nawy głównej umieszczone są rzeźby polskich świętych: św. Maksymiliana Kolbe, św. Wojciecha, św. Szymona z Lipnicy, św. Jadwigi Andegaweńskiej, św. Stanisława biskupa, św. Brata Alberta, św. Andrzeja Boboli, św. Andrzeja Świerada, św. Kingi i św. Kazimierza Królewicza. Rzeźby zaprojektował Bronisław Chromy a wykonali rzeźbiarze: Borzęcki z Zakopanego i Marian Kiełbasa z Jamnicy. Dwa ołtarze w nawach bocznych. W ołtarzu w lewej nawie kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia z kościoła św. Ducha w Nowym Sączu, namalowana przez Czesława Lenczowskiego w 1962 r. W ołtarzu w prawej nawie obraz św. Ojca Pio. Chrzcielnica w prezbiterium, wykonana według projektu Bronisława Chromego, z przedstawieniami scen z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Organy 23-głosowe zbudowane przez Tadeusza Rajkowskiego w latach 1975-77. Dwa dzwony Maryja i Józef oba odlane w 1952 r.

LITERATURA

Kornecki M., Kościoły diecezji tarnowskiej, [w:] Rocznik diecezji tarnowskiej na rok 1972, Tarnów 1972
Pasternak P., Katalog organów w diecezji tarnowskiej, maszynopis
ks. Rzepa J, Kornecki M., Dzwony Diecezji Tarnowskiej, Kraków 2001
Nowy Sącz. Przewodnik po zabytkach, opr.zb., Nowy Sącz 1994
Strona internetowa: http://www.parafiazawada.pl/index.php/o-parafii/kosciol-parafialny

Nowy Sącz, kościół Matki Bożej Bolesnej