Łabowa - miejscowość w powiecie nowosądeckim (województwo małopolskie).
HISTORIA. Wieś Łabowa została lokowana przez Branickich na prawie wołoskim przed rokiem 1581. Wiadomo, że w tym właśnie roku istniała tu juz parafia w obrządku wschodnim. Kościół rzymskokatolicki zbudowany został w 1931 r. z fundacji Stanisława Stadnickiego., wtedy też biskup tarnowski Leon Wałęga utworzył w Łabowej ekspozyturę wyłączoną z parafii Nawojowa. Parafię erygował w 1951 r. biskup tarnowski Jan Stepa.
ARCHITEKTURA. Drewniany, oszalowany, zbudowany w konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowej. Jednonawowy, z węższym prezbiterium, zamkniętym trójbocznie z przybudówkami zakrystyjnymi po bokach. Do frontu dostawiona jest wieża o pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą, nakryta hełmem namiotowym. Wokół nawy i wieży zamknięte podcienia, wsparte na słupach o charakterze sobót. Dachy pokryte blacha, nad nawą i prezbiterium siodłowe, nad przybudówkami dachy pulpitowe. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Trzy ołtarze z lat 1963-64, projektowane przez Stanisława Kozioła i wykonane przez Antoniego Kmaka. W ołtarzu głównym obraz Wskrzeszenie Piotrowina, malowany w 1938 r. przez Bolesława Barbackiego. Dwa konfesjonały rokowe z drugiej połowy XVIII w., pochodzące z dawnego kościoła w Nawojowej. Obraz św. Jana Nepomucena, barokowy z XVIII w. Rzeźby czterech ewangelistów, barokowe z XVIII w. Krucyfiks późnobarokowy z XVIII w. Na wieży zawieszony dzwon Jan odlany w 1946 r. w Odlewni dzwonów Felczyńskich w Przemyślu. Organy 10-głosowe zbudowane w latach 1947-48 przez Stefana Truszczyńskiego z Włocławka, rozbudowane w 1981 r. przez Mieczysława Gwoździa z Nowego Sącza.

Tekst umieszczony 20.10.2010

LITERATURA

Kornecki M., Kościoły diecezji tarnowskiej [w:] Rocznik diecezji tarnowskiej na rok 1972, Tarnów 1972
Kościoły drewniane Karpat. Polska i Słowacja, opr. zb., Pruszków 2006
Pasternak P., Katalog organów w diecezji tarnowskiej, maszynopis
ks. Rzepa J, Kornecki M., Dzwony Diecezji Tarnowskiej, Kraków 2001