Lokalizacja: Szarwark, powiat Dąbrowa Tarnowska (50.142251, 21.044066)
Budowa: 1938-1950
Architekt: Mieczysław i Włodzimierz Gruszczyński
Styl: modernizm

HISTORIA. Parafię w Szarwarku erygował w 1938 r. biskup tarnowski Franciszek Lisowski. W tym samym roku powstała pierwsza prowizoryczna świątynia. Obecny kościół wzniesiono według projektu Mieczysława i Włodzimierza Gruszczyńskich. Jego rozpoczęto w 1940 r. i potrwała ona aż do roku 1958. Pracami budowlanymi kierował architekt Bronisław Kulka. Konsekracji kościoła dokonał w 1958 r. biskup pomocniczy tarnowski Karol Pękala.

ARCHITEKTURA. Modernistyczny kościół złożony z nawy, transeptu i prezbiterium zamkniętego półkoliście. Fasada zwieńczona trójkątnym szczytem z wielką rozetą wypełnioną kratownicą. W przyziemiu cztery półkoliste arkady, z których dwie środkowe pełnią funkcję drzwi wejściowych. Ściany nawy i transeptu przeprute są wąskimi, lancetowatymi oknami zamkniętymi półkoliście. Okna w prezbiterium prostokątne, wydłużone. Wnętrza nakryte stropami kasetonowymi. Prezbiterium i nawę nakrywa wspólny blaszany dach dwuspadowy opadający na ramiona transeptu. Na wysokości ramion transeptu baniasta wieżyczka na sygnaturkę.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Trzy ołtarze z czasu budowy kościoła. W ołtarzu głównym obraz św. Andrzeja Boboli namalowany przez księdza Antoniego Dunajewskiego w 1938 r. W jednym z bocznych ołtarzy obraz Serca Pana Jezusa, namalowany przez Czesława Lenczowskiego w 1963 r.

DZWONNICA prowizoryczna zbudowana z metalowych kątowników i nakryta blaszanym daszkiem namiotowym. Dzwon odlany przez Marcina Olszewskiego w 1840 r., ofiarowany przez parafię Dąbrowa Tarnowska, Trzy kolejne dzwony odlane przez Odlewnię dzwonów Felczyńskich w Przemyślu w 1979 i 1980 r.: św. Andrzej Bobola, Maryja i św. Stanisław.

LITERATURA

Kornecki M., Kościoły diecezji tarnowskiej, [w:] Rocznik diecezji tarnowskiej na rok 1972, Tarnów 1972
ks. Rzepa J, Kornecki M., Dzwony Diecezji Tarnowskiej, Kraków 2001