Mielec, kościół św. Marka

Lokalizacja: Mielec, Rzeczna 29 (50.282386, 21.424471)
Budowa: XVIII w.
Styl:  późny barok

HISTORIA. Zbudowany został w XVIII w. na starym cmentarzu z przeznaczeniem na kaplicę cmentarną. W takim charakterze funkcjonował do 1860 r., kiedy to został silnie uszkodzony w czasie powodzi. Ponownie został erygowany dopiero w 1905 r. W czasie działań wojennych w 1945 r. został poważnie uszkodzony a następnie odbudowany i przekształcony w latach 1946 i 1950. Obecnie kościół pełni rolę świątyni filialnej w parafii św. Mateusza w Mielcu.

ARCHITEKTURA. Późnobarokowy, murowany, otynkowany. Salowy z niewyodrębnionym prezbiterium, zamkniętym półkoliście, za którym dostawiona nowa zakrystia. Fasada frontowa o zaokrąglonych narożach, ujęta pilastrami, zwieńczona falistym szczytem, z rzeźbami śś. Marii Magdaleny i Hieronima. Ściany wewnątrz i na zewnątrz rozczłonkowane są pilastrami. Kościół nakrywa dach dwuspadowy. Wnętrze nakryte jest stropem.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. W ołtarzu głównym umieszczony jest współczesny drewniany krucyfiks. W kościele znajduje się też kilka innych rzeźb: NMP, św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem, św. Józefa z Dzieciątkiem i Pana Jezusa. Są tez obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i św. Marka Ewangelisty. W oknach znajdują się współczesne witraże.

Przy wejściu wmurowana jest tablica, która informuje, że w czasie okupacji niemieckiej w kościele ukrywał się Władysław Jasiński „Jędruś”, dowódca organizacji Odwet.

Tekst umieszczony 06.05.2008, aktualizowany 19.02.2022

LITERATURA

Kornecki M., Kościoły diecezji tarnowskiej [w:] Rocznik diecezji tarnowskiej na rok 1972, Tarnów 1972
Strona internetowa: https://www.bazylikamielec.pl/koscioly-pomocnicze.html

Mielec, kościół św. Marka