Kościoły
Bystra, kościół św. Józefa Oblubieńca NMP
Marek SztorcBystra, miejscowość w powiecie gorlickim (województwo małopolskie).
HISTORIA. Parafia w Bystrej została wydzielona w 1926 r. z parafii w Szymbarku i erygowana przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę. Kościół został zbudowany w latach 1922-25 według projektu i pod kierunkiem architekta Romana Olszewskiego.
ARCHITEKTURA. Neogotycki, zbudowany z kamienia ciosanego, nieotynkowany, kryty blachą. Zbudowany na planie krzyża, złożony z dwuprzęsłowej nawy, transeptu i jednoprzęsłowego zamkniętego trójbocznie prezbiterium. Do prezbiterium dobudowana jest zakrystia, zaś do nawy od frontu przedsionek. Kościół nakrywają dachy dwuspadowe z wieżyczką na sygnaturkę z latarnią na skrzyżowaniu naw. Wnętrze nakryte jest sklepieniami pozornymi.
WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Ołtarz główny neogotycki z około 1930, w nim rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego oraz obraz św. Józefa z tegoż czasu. Dwa ołtarze boczne wykonane po 1945 r., w nich rzeźby Serca Jezusowego oraz NMP, wykonane przez Anatola Drwala. Chrzcielnica kamienna, neogotycka. Ambona oraz pozostałe sprzęty pochodzą z około 1930 r. Organy 9-głosowe firmy Rieger-Jaegerndorf, być może przeniesione z Prokocimia w 1948 r.
DZWONNICA wolnostojąca, wzniesiona w 1965 r. z kamienia ciosanego, w formie potrójnejarkady na zawieszenie dzwonów. Trzy dzwony, wykonane w Odlewni dzwonów Schwabe w Białej w 1948 r.: św. Józef, św. Piotr i Młodzieniaszek Stanisław.
LITERATURA
Kornecki M., Kościoły diecezji tarnowskiej, [w:] Rocznik diecezji tarnowskiej na rok 1972, Tarnów 1972
Pasternak P., Katalog organów w diecezji tarnowskiej, maszynopis
ks. Rzepa J, Kornecki M., Dzwony Diecezji Tarnowskiej, Kraków 2001