HISTORIA. Kościółek św. Anny zbudowany został w 1527 r. przez Adama Eberharda, tarnowskiego mieszczanina. Było to jakoby zadośćuczynienie, za zranienie burmistrza Wencla. Kościół poświęcono w 1529 r. Był to obiekt drewniany, niewielkich rozmiarów, mogący pomieścić około 40 osób. W 1654 r. w miejsce drewnianego, wzniesiono kościół murowany, staraniem Kiliana Bałkowicza, wójta tarnowskiego. Około 1810 r. kościół został rozebrany decyzją władz austriackich. Przy kościele znajdował się cmentarz otoczony murem.
ARCHITEKTURA. Kościół posiadał przypuszczalnie jeszcze cechy architektury gotyckiej. Złożony był z prostokątnej nawy z kruchtą od zachodu i węższego, zamkniętego trójbocznie prezbiterium przy którym od północy dobudowana został zakrystia.
W 2001 r. na placu u zbiegu ulic św. Anny i św. Ducha zrekonstruowane zostały zarysy fundamentów kościoła murowanego z XVII w. Było to możliwe, dzięki badaniom tarnowskiego archeologa Eligiusza Dworaczyńskiego. Projekt rekonstrukcji wykonała architekt Teresa Jakubas.

Tekst umieszczony 04.09.2005

LITERATURA

Dworaczyński E., Kościółek św. Anny, Tarnów. Wielki Przewodnik, t. 3, opr. zb., Tarnów 1996