Kościoły
Piotrkowice, kościół św. Michała Archanioła
Marek SztorcPiotrkowice, kościół św. Michała Archanioła
Lokalizacja: Piotrkowice, powiat Tarnów (49.923846, 21.014211)
Budowa: 1907
Architekt: Jan Sas-Zubrzycki
Styl: neoromanizm i neogotyk
HISTORIA. Parafia w Piotrkowicach powstała między 1459 a 1470 rokiem. Obecny kościół zbudowany został w 1907 r. w miejsce wcześniejszego z XIV w., z fundacji księżnej Konstancji z Zamoyskich Sanguszkowe. Autorem projektu kościoła był architekt Jan Sas Zubrzycki.
ARCHITEKTURA. Jest to kościół eklektyczny z elementami neoromańskimi i neogotyckimi, murowany z cegły z użyciem kamienia do detali architektonicznych. Złożony jest z trójnawowego, dwuprzęsłowego korpusu, transeptu i krótkiego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Korpus poprzedza masywna wieża a do prezbiterium dostawione są przybudówki zakrystyjne. Wieża kwadratowa, nakryta hełmem ostrołukowym, u nasady hełmu obwiedziona fryzem arkadkowym. Na zewnątrz kościół opięty szkarpami i obwiedziony fryzem ząbkowym, umieszczonym pod gzymsem. W przyziemiu wieży dwuwejściowy portal główny, ujęty w trójkątny szczyt, nad którym duży okulus. Także fasady transeptów zwieńczone są trójkątnymi szczytami a poniżej znajdują się duże półkoliste okna. Prezbiterium, ramiona transeptu i nawę główną nakrywają dachy dwuspadowe, z wieżyczką na sygnaturkę nad skrzyżowaniem naw. Nawy boczne nakryte są dachami jednospadowymi. Wnętrza nakryte sklepieniami krzyżowymi.
WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Polichromia wnętrza figuralna i ornamentalna, projektowana przez Józefa Dutkiewicza a wykonana w latach 1942-43 przez Jana Wodyńskiego i Alojzego Majchera. Dwa witraże figuralne z 1906 r. wykonane w firmie Żeleńskiego w Krakowie. Wyposażenie jednolite neogotyckie, wykonane głównie według projektu Jana Sas Zubrzyckiego przez stolarza Stanisława Brudnego. Są to cztery ołtarze, ambona, ławy i konfesjonały. W ołtarzu głównym obraz MB Nieustającej Pomocy. Na pozostałe wyposażenie składają się m.in.: chrzcielnica z 1782 r. oraz obraz św. Michała Archanioła, barokowy z 1732 r., malowany przez Piotra Stawskiego. Organy 13-głosowe wykonał Rudolf Haase ze Lwowa.
Tekst umieszczony 21.01.2004, ostatnio aktualizowany 19.12.2021
LITERATURA
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, T. I, Województwo krakowskie, z. 13, Powiat tarnowski, Warszawa 1953
Kornecki M., Kościoły diecezji tarnowskiej, [w:] Rocznik diecezji tarnowskiej na rok 1972, Tarnów 1972
Krupiński A., Zabytki urbanistyki i architektury województwa tarnowskiego, Kraków 1989
Pasternak P., Katalog organów w diecezji tarnowskiej, maszynopis
Piotrkowice, kościół św. Michała Archanioła